Ημερολόγιο μοτοσυκλέτας: Yamaha WR250R - T2 Adventure Project

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Δε το βρήκα , με βρήκε . Θέλει όντως υπομονή γιατί δεν υπάρχουν πολλά R και αυτά που υπάρχουν δύσκολα τα πουλάνε.

Το έβλεπα χθες στον λάδωνα και το θαύμαζα!!! Αν το βαρεθείς είμαι εδώ για αγορά χθες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R

Το έβλεπα χθες στον λάδωνα και το θαύμαζα!!! Αν το βαρεθείς είμαι εδώ για αγορά χθες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Έχει πλάκα να χαζεύεις το λαιμό του πλαισίου σε αυτό το "μοτοσυκλετάκι"...
 

$py

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
YAMAHA WR250R

Το έβλεπα χθες στον λάδωνα και το θαύμαζα!!! Αν το βαρεθείς είμαι εδώ για αγορά χθες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ε πες και κάνα γειά.

Σκέφτομαι να του φτιάξω αυτοκόλλητα με ωραία γραφικά 'δε πωλείτε ' γιατί έχω βαρεθεί να με ρωτάνε.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Αυτό που κάποια πράγματα, δεδομένα στο παρελθόν, καθώς περνάνε τα χρόνια χειροτερεύουν αντί να βελτιώνονται και να εξελίσσονται με ξεπερνά… (βλέπε αφαιρούμενο υποπλαίσιο πχ κ.α.)

Υπέροχο μηχανάκι!! Να τα χαίρεστε παιδιά.. STF & $py
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αυτό που κάποια πράγματα, δεδομένα στο παρελθόν, καθώς περνάνε τα χρόνια χειροτερεύουν αντί να βελτιώνονται και να εξελίσσονται με ξεπερνά… (βλέπε αφαιρούμενο υποπλαίσιο πχ κ.α.)

Υπέροχο μηχανάκι!! Να τα χαίρεστε παιδιά.. STF & $py
Σιγουρα ξεχωριστο και θα του ταιριαζε μαλλον μεγαλυτερος κινητηρας
Αλλα το συγκεκριμενο μοντελο ειναι απο τις εξαιρεσεις Δεν ανηκει δηλαδη στα δεδομενα οπως το εννοεις
Και φυσικα τα μοντελα οσο περνανε τα χρονια σε γενικες γραμμες βελτιωνονται

Το αφαιρουμενο υποπλαισιο δεν ξερω αν ειναι παντα καλυτερο και θα ελεγα οτι αυτο μαλλον εξαρτατε απο τον τροπο με τον οποιο στηριζεται στο πλαισιο (γωνιες, διαμετρος, ενισχυσεις, βιδες που το συγκρατουν, κλπ, κλπ, κλπ) καθως και απο τον γενικοτερο σχεδιασμο του
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Σιγουρα ξεχωριστο και θα του ταιριαζε μαλλον μεγαλυτερος κινητηρας
Αλλα το συγκεκριμενο μοντελο ειναι απο τις εξαιρεσεις Δεν ανηκει δηλαδη στα δεδομενα οπως το εννοεις
Και φυσικα τα μοντελα οσο περνανε τα χρονια σε γενικες γραμμες βελτιωνονται

Το αφαιρουμενο υποπλαισιο δεν ξερω αν ειναι παντα καλυτερο και θα ελεγα οτι αυτο μαλλον εξαρτατε απο τον τροπο με τον οποιο στηριζεται στο πλαισιο (γωνιες, διαμετρος, ενισχυσεις, βιδες που το συγκρατουν, κλπ, κλπ, κλπ) καθως και απο τον γενικοτερο σχεδιασμο του
Καλά σίγουρα βελτιώνονται... Αλλιώς θα είχαμε όλοι ένα Dominator ξέρω γω και τέλος... Δεν είπα πως δεν βελτιώνονται αλλά απ' την άλλη δεν γίνεται το 2022 να φοβάσαι μην πέσει ένα μηχανάκι απ' την μεριά της εξάτμισης γιατί θα "πάρει" το υποπλαίσιο. Δεν θυμάμαι ποτέ να υπήρχαν αντίστοιχα προβλήματα παλιότερα. Ή εγώ δεν είχα τόσες ανησυχίες.. (Είχα δεν είχα πάλι στα "δικά" μου το έφερα.. χαχαχ).
Σίγουρα ξέρετε πολύ περισσότερα από εμένα όσον αφορά στα τεχνικά θέματα απλά έχω την εντύπωση ότι όλο και πιο συχνά επιλέγονται λύσεις που έχουν να κάνουν (και) με την μείωση του κόστους παραγωγής (σε συνολικά καλύτερες μοτοσικλέτες δεν αντιλέγω). Βέβαια θα μου πεις μπορεί στο παρελθόν κάποιες λύσεις να ήταν μονόδρομος ενώ οι τωρινές κατασκευές να μπορούν να φτιαχτούν σωστά (ή ίσως και καλύτερα ..;;..) με πιο πολλούς τρόπους. Βλέπε αφαιρούμενο vs μη αφαιρούμενο υποπλαίσιο πχ..

Έχω την αίσθηση πως βγαίνω off topic .. :rolleyes:
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Να θυμίσω ότι η husaberg είχε μέχρι το 09 ενιαίο πλαίσιο και δεν θυμάμαι να έχω ακούσει τίποτα να στραβώσει. Σίγουρα υπάρχουν και άλλες εταιρείες που το έχουν ενιαίο πχ η Aprilia στο tuareg που είναι και πρόσφατο...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ημερολόγιο: Σήμερα, Παρασκευή 09/12/2022 και ο χιλιομετρητής σχεδόν δείχνει 17.600 χλμ (παρά 2 χλμ.).

Μετά από ένα χρόνο και 5.500 χλμ βρέθηκε το D606 σε 120/90-18 στον Μυλωνίδη στο Περιστέρι κι έτσι... παρόλο που το D952 είχε ακόμη ψωμάκι για περίπου 2.000 χλμ, το αντικατέστησα. Το D952 το κράτησα γιατί με όλα αυτά που γίνονται δε ξέρω αν θα βρίσκω στο μέλλον, αν και γενικότερα -και ευτυχώς δλδ- τα D952 βρίσκονται σχετικά εύκολα. Σύντομα θα αλλάξω και το μπροστινό αφού ένα καινούριο D952 σε 80/100-21 με περιμένει στη γιάφκα του surikenjim

Να πω πως ο Μυλωνίδης μου άρεσε πολύ και από ότι μου είπε ασχολείται ενεργά με το χώμα σε διάφορα επίπεδα. Η τιμή τσιμπημένη αλλά είναι η καλύτερη τιμή στην οποία βρίσκεις πλέον το συγκεκριμένο ελαστικό.... όταν το βρεις, αν το βρεις. 140€ περασμένο. Παλιότερα με 140€ είχα βάλει και το D952 μπροστά....

Το θέμα είναι πως είμαι λάτρης αυτού του διδύμου (D606/D952) και για τις χωμάτινες ονοφάδες σε συνδυασμό με τις μεγάλες ασφάλτινες αποστάσεις που κάνω μέχρι να φτάσω στα βουνά, αυτό το σετ αυτό είναι ότι καλύτερο. Ως δεύτερη εναλλακτική έχω καταλήξει στο ζεύγος D952 το οποίο εδώ κι ένα χρόνο βγάζει την έκδοση "Ε" που είναι ενισχυμένη στα πλαϊνά για να κρατάει καλύτερα στην άσφαλτο.







Και φωτό από τη μεταφορά του παλιού ελαστικού και την υπολειπόμενη γόμα στα τακούνια.



 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τα ίδια και εγώ!!!
Με 140 ευρώ, είχα βάλει εμπρός πίσω τα 301-302 της Bridgestone!!!
Τώρα, 115 μόνο το πίσω, στο χέρι. Χωρίς τοποθέτηση!!!
Ευτυχώς κρατάω τις αποδείξεις κι έχω εικόνα. Είχα βρει στο γερμανικό Amazon ένα D606 120/90-18 στα 140 ευρώ χωρίς ταχυδρομικά (δεν το πήρα). Ίσως δεν αξίζει να δίνονται αυτά τα χρήματα για ελαστικό που κάνει χωμάτινη χρήση αλλά το δίδυμο αυτό στη μηχανή μου και για τη χρήση που κάνω είναι ότι καλύτερο.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Τοσο πολυ εχουν ακριβυνει?
Ειχα βαλει τα metzeler mc360 ζευγος με 160€ περασμενα, πριν 1 χρονο ακριβως.
Νομιζω ηταν τα πιο ακριβα.
Και πριν απ αυτα τα d952 90€.!!!!!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τοσο πολυ εχουν ακριβυνει?
Ειχα βαλει τα metzeler mc360 ζευγος με 160€ περασμενα, πριν 1 χρονο ακριβως.
Νομιζω ηταν τα πιο ακριβα.
Και πριν απ αυτα τα d952 90€.!!!!!!!
Το D606 παραδοσιακά ήταν ακριβούτσικο λάστιχο, στις καλές εποχές έπαιζε στα 90€ μόνο το πίσω.
Το D952 σκέτο μπροστινό, δύσκολα θα το βρεις κάτω από 60 φορεμένο. Άντε να το πάρεις 50 στο χέρι (αφόρετο), στην καλύτερη περίπτωση. Μέχρι το καλοκαίρι το έβρισκες και 45.

Διανύουμε δύσκολες εποχές ξανά, επιστροφή στην απλότητα είναι η λύση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
90 ευρώ, το μπροστινό 301!!!!!
205 ευρώ σύνολο και τα έχω στην αποθήκη. 20 ευρώ δεν θα έχει η τοποθέτηση;
225 ευρώ τα λάστιχα στο μικρό.
Τόσο έβαζα τα Bridgestone 501-502 στην μεγάλη. Τώρα η μεγάλη πάει στα 300 ευρώ περίπου!!!!!
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
90 ευρώ, το μπροστινό 301!!!!!
205 ευρώ σύνολο και τα έχω στην αποθήκη. 20 ευρώ δεν θα έχει η τοποθέτηση;
225 ευρώ τα λάστιχα στο μικρό.
Τόσο έβαζα τα Bridgestone 501-502 στην μεγάλη. Τώρα η μεγάλη πάει στα 300 ευρώ περίπου!!!!!
Έπρεπε να αγοράσεις 2 ζεύγη πέρυσι. Θα πουλούσες το ένα φέτος και θα ρεφάριζες την αγορά και για τα δυο.
 

Bandit

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Moto Guzzi v11 Le Mans, Honda xl250s ,Honda xl500r Paris Dakar
Αγορά πριν ένα μήνα MT21 για το Dakar , στα 170 ευρώ το ζευγάρι αφόρετα, με παραγγελία από τον Οκτώβρη.......
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καποτε εβρισκα ευκολα ελαφρως μεταχειρισμενα στο καρ Τωρα δεν πρεπει να τα πετανε αν πρωτα δεν φανουν τα λινα!
Όπως κάνω εγώ ένα πράγμα.....
Έχουν τόσο τακούνι και τα δυο που σκέφτομαι να τα δώσω προσφορά στη περσινή τιμή.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σήμερα αντικαταστάθηκε και το εμπρός ελαστικό οπότε το ημερολόγιο της μοτοσυκλέτας γράφει 17.610 χλμ.
Που αλλού στη γιάφκα του surikenjim








Και επιστροφή στο σπίτι εκ νέου φορτωμένος...

 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Και επιστροφή στο σπίτι εκ νέου φορτωμένος...

Αμάν ρε Στέφανε, βεσπα το έχεις καταντήσει το εργαλείο!!! :roflmao:
Όλο με τρεις ροδες γυρνάς στους δρόμους :laugh:!
Δώσε το σε εμένα να πάει στο καλό :p
 
Top Bottom